Amit senki nem mond el...(de mi igen)
- erasmuskalauz
- Nov 4, 2019
- 2 min read
Lelkes, amatőr pályázóként sokszor nem is gondolnánk, milyen váratlan események befolyásolhatják kiutazásunkat. Bár rengeteg dokumentum és brossúra áll rendelkezésre az Erasmus irodákban, sok plusz információval a pályázat leadását követően szembesülünk, ha nem vagyunk elég körültekintők. Az alábbiakban két konkrét esetet részletezünk, melyek alanyai név nélkül adtak nekünk interjút tapasztalataikról.
I.
Első körben egy Amerikai Egyesült Államokba pályázó hallgatótársunk történetével kezdünk, aki Campus Mundi ösztöndíjra pályázott. Ebben a célországban külön kiemelik a pályázók részére, hogy az ösztöndíj csak részben fedezi a kiutazó diákok költségeit, kiadásaikat ezen felül önálló forrásból kell rendezniük. Hallgatótársunk ezzel tisztában volt már a pályázat beadásakor, azonban arra nem számított, hogy a privát bankszámláján is be kell mutatnia egy nagyobb összeget, mely akkor is fedezi költségeit, ha esetleg nem nyeri el az ösztöndíjat. Sajnos erre nem érvényes az a lehetőség, hogy a megpályázott ösztöndíj összegével együtt tudná ezt finanszírozni. Szerencsére sikerült még időben megoldania ezt a problémát, azonban rá pár hétre kapta meg a hírt: Campus Mundi pályázatát elutasították. A pályázati dokumentumok egyik kötelező eleme a szaktanári ajánlás, melyen szerepel egy rubrika, ahol jelölni kell, hogy a teljesítendő kurzusokat a hallgató tanulmányaiba beszámítja vagy sem. Mivel még nem állt rendelkezésre tárgy lista, és nem tudta, mit tud majd a kinti egyetemen felvenni, így ezt üresen hagyta. A dokumentumot így is befogadták és rögzítették a rendszerben. Mint kiderült, ez volt az ösztöndíj pályázat elutasításának fő oka.
Tanulság
Mindig, mindent megkérdezni!
Nem elég, hogy befogadják a papírokat, ha nem egyértelmű részek szerepelnek benne, muszáj utánajárni, hogy mit várnak el pontosan. Európán kívüli célországok esetében pedig járjunk utána, hogy elvárnak-e konkrét rendelkezésre álló anyagi fedezetet, melynek bemutatása pályázati feltétel lehet.
II.
Másik alanyunk Grönlandra utazott ki egy fél évre. Erasmus pályázattal vették fel egy fél évre a dán DTU-ra, azonban tanulmányi eredményei miatt javasolták, hogy váltson Campus Mundira, mely nagyobb összegű ösztöndijat jelent - persze még több papírmunkát is. Így státusza Erasmus maradt (zero grant szerződéssel), de a Campus Mundi fizetett. A tantárgyak böngészésénél pedig rátalált az egyetem grönlandi kampuszára, és az ottani tantárgyak felvételére is volt lehetősége, így csavart még egyet a dolgon. A fél éves grönlandi kaland sem maradt persze papírmunka nélkül. A szerződésmódosítást a Campus Mundi jól kezelte, hogy változott a célország. A tartózkodási engedély intézését a 3 hónapon felüli kinttartózkodás miatt azonban csak a bécsi Dán Külügy kezelte megfelelően. Ez azt jelentette, hogy Ausztriába kellett kiutaznia az engedélyért, nagyon rövid határidőn belül.
Tanulság
Nincs lehetetlen, csak tehetetlen.
Mindig ellenőrizd, hogy milyen kiutazási- és tartózkodási feltételei vannak a célországodnak! Előfordulhat, hogy több dokumentumot is be kell majd szerezned, ami nem csak plusz kiadással járhat, de időbe is telik ezek beszerzése.
Commentaires